Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Turistika

Veletrh Holiday World 2009- co si vybrat?

Redakce / 8.02.2009
Již tradiční únorová akce je ukázkou toho, kam směřují mimojiné naše daně – prezentace krajů a turistických mikroregionů jsou financovány ze státní kasy. Jelikož jsme členem Evropské unie, měly by nás zajímat také toky peněz evropských. I ty jsou tady přítomny - některé k nepřehlédnutí v podobě mamutích stánků evropských zemí se spoustou personálu a tlustými katalogy.
 

Soukromé subjekty

Mezi nimi oproti loňskému roku výrazně ubylo soukromých vystavovatelů. Otázkou tedy je, jestli má v ČR druhý takový veletrh smysl (obdobný je lednový GO a Regiontour v Brně), pokud ho opouští soukromý sektor a začíná být z většiny financován daňovými poplatníky, který si však vstupenku na akci musí zakoupit. Ze soukromé sféry ubyla zejména loni přítomná očkovací centra, letecké společnosti, pojišťovny, velké (např. Čedok) i malé cestovní kanceláře. V době internetu dávají přednost nákladné prezentaci na internetu a obchodní věci řeší svými komunikačními kanály a akcemi. Zajímavé je, že přítomna je většina českých outdoorových a sportovních cestovních kanceláří.
Naopak přibyl „golfový“ trh, jestli se tak dá mluvit o pár stáncích na začátku vstupní haly, na kterém se prezentovaly golfová hřiště a areály, ale i výrobci golfového vybavení.

Tlusté katalogy

Nemůžu se zbavit dojmu, že 80% vydaných propagačních materiálů zemí, krajů a regionů se míjí účinkem. Graficky vydařené publikace o daném regionu mnohdy lákají k „uloupení“. Stačí je však otevřít, otočit pár stánek a zjistíte, že velké barevné fotografie jsou doplněny obecným vychvalovačným textem, který vždy z daného kraje dělá místo výjimečné, vhodné k odpočinku ať již v podobě lázní , návštěvy muzeí nebo aktivního pohybu. Takto uloupený informační materiál je vhodný na pozdvižení image daného regionu, jenže materiály se stejný cílem najdete i na sousedních stáncích.

Praktické věci

Samozřejmě se při pečlivém procházení našlo i pár věcí, které návštěvník ocení v tištěné či CD podobě. Pochvalu určitě zaslouží cyklomapy – lze říci, že již každý turistický mikroregion v ČR vydává zdarma cyklomapu. Mívají různou kvalitativní úroveň, ale to zjistíte již při prvním otevření. Co mě však nejvíce zarazilo, byl fakt, že nikoho nenapadlo do mapy pro cyklisty zakreslit možnosti bruslení na vyasfaltovaných cyklostezkách. Více na toto téma již bylo napsáno zde - http://www.ladronka.cz/index.php?page=page&art=3699.
Ze zimních materiálů si zaslouží  zmínit kapesní mapy „Jeseníky na běžkách“ a „Beskydy na běžkách“v měřítku 1: 60 000, již známou Bílou stopu na Šumavě, Tucet tipů pro lyžaře (bohužel není napsáno kde, ale je použita mapa KČT Hrubá Jeseník a Králický Sněžník:-) a zejména velmi vydařený průvodce „Zima 2008-2009 Jeseníky a Střední Morava“. Pro sjezdaře je to dále SKI ATLAS MORAVA, který mapuje všechny možnosti sjezdování v daném regionu.
Za povšimnutí stojí i CD Jízdní řády Českých drah, které bylo zdarma rozdáváno na stánku ČD. Bohužel se mi nedostalo informace, zde je CD rozdáváno zdarma i na stanicích ČD.
Všechny zmíněné materiály vám přiblížíme ve zvláštním článku.

Význam veletrhu pro veřejnost

Pokud již víte, kam letos pojedete, poradí vám lidé na stáncích další informace a dodají příslušné letáky a brožury. Pokud jasno nemáte, braňte se sbírání „krásných“ katalogů a raději si užívejte světa, který na pár dnů přijel k vám prostřednictvím rozhovorů s lidmi, kteří daný region zastupují. Mnohdy se dozvíte věci, které ve vás zájem o danou oblast probudí a domů přijdete s nápadem místo těžké tašky s katalogy.
 
Související články
Kocourkov zvaný Holiday World
Běžecké mapy Jeseníků a Beskyd zdarma
 
Přečteno 798x
 
 
 
Komentáře
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: