Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Vybavení > testovna

Vítr není jediný nepřítel stanu

Petr Pánek / 24.03.2009
Z jakéhosi důvodu jsme si opět vybrali týden s nejošklivějším počasím na přechod bulharské Rily. Ačkoliv to zpočátku vypadalo na luxusní počasí (nevěřte bulharským rosničkám), už druhý den jsme se nejen na vrcholcích potkávali s olověnými mraky a o déšť tedy nebyla nouze. Vše vyvrcholilo dnem čtvrtým, kdy jsme se ráno probudili do bouřky a krupobití. Přemýšlíme, za jak dlouho se může naplnit vyschlé jezírko, jehož zešikmený břeh jsme si vybrali pro stavbu našeho Jurka.
 

Po 20 minutách zaplavila voda téměř celou předsíňku, ale to už máme sbaleno. Naštěstí přestává pršet. V záplavě ledových kuliček vyklepáváme a balíme stan. Musím podotknout, že bušení kroupů o velikosti cvrnkací hliněné kuličky přečkal naprosto bez problémů.
Pokračovali jsem dále po mokrých skalách přes chatu Maljovica až k začátku prudkého stoupání, kde nás opět dostihly mraky a začalo pršet. Chvíli se dohadujeme, kde postavit stan, ale sílící déšť to řeší za nás. Stavíme tam, kde stojíme. Z plochých balvanů tu jsou postavena sedátka a stůl, tedy už tu někdo stanoval. Zalézáme do stanu, ale jelikož je brzké odpoledne, nevybalujeme, ale čekáme, zda se to nepřežene. Po dvou hodinách kvalitního slejváku se silným větrem, jehož poryvy nám stan občas připlácnou na hlavu se obloha opět projasňuje. Na další pochod už je ale pozdě. Vylézáme, užíváme si slunce, fotíme rilské smradlavé koně a stavíme větrnou ochranu pro náš stan za použití placatých kamenů z laviček. Taktak jsme hotoví s větrolamy, už se zatahuje a v dáli hřmí na horší časy. Bereme to jako upozornění na překontrolování kolíků a pořádné vypnutí tropika. Za pár chvil začínají padat první velké kapky a my se opět uchylujeme pod stanovou střechu. Není co dělat a tak píšeme deníky. To se daří do té doby, než se znenadání kousek od Lucčiny hlavy propadne stan a my zahlédneme obrys koňského kopyta. Hlasitým „Jedeš potvoro!!!“ nezvaného spolubydlícího zaháníme, ale Lucka už se z této příhody nevzpamatuje. Za každým zašustěním hned vidí koně a nepomáhá ani výměna místa; já na kraji, ona uprostřed. K tomu všemu se právě setmělo a z mírné bouřky se stala opravdu silná bouře, kdy blesky osvětlují naše tváře prakticky neustále a následující hrom téměř znemožňuje komunikaci. To by se ještě dalo zvládnout, ale mocné poryvy větru si se stanem hrají, jak kočka s myší. Chvíli máme mokré tropiko naplácnuté na tvářích a za chvíli se celý stan nafoukne do tvaru rotační elipsy a hrozí vytržením a odletem i s námi. Nadáváme si, že jsme nevyměnily háčky na připnutí stanu k tyčkám za karabinky, protože za prvních 15 minut se tři vyhákly a vnitřní síťovina se nám válí po podlaze. Rozsvěcujeme čelovky. Já se přesouvám na návětrnou stranu a pokouším se udržet stan v původním tvaru tak, že rukama a nohama přidržuju tyčky. Ale poryvy jsou občas tak silné, že mě vítr přetlačí a celý stan si lehne na zem. Doufáme, že to tyčky vydrží, protože jestli se teď i jen jedna zlomí... Toto je pravý čas na vymýšlení těch nejdivočejších katastrofických scénářů, ve kterých nechybí ani padající hory či šílené koňské stádo hopsající přes náš stan.
Po třech krušných hodinách, kdy už i můj nesmrtelný optimismus srabácky zalezl hluboko pod zem, se rozhodujeme pro noční sestup zpátky na chatu Maljovica. Vidina plánu nám nalévá novou sílu do žil (už nebudeme jen sedět a pasivně očekávat věci příští) a podporuje nás i to, že přestalo pršet. Kolem jedenácté se vydáváme na cestu. První zrada se dostavuje záhy. Lucce přestává svítit čelovka. Alespoň to bude zajímavější. Následuje nemilé zjištění, že potok, jehož koryto mnohde slouží jako cesta, se po pěti hodinách vydatného deště změnil v prudkou horskou bystřinu. Nemluvě o tom, že všudypřítomné mokré kameny kloužou více než obvykle a bulharské značení je ještě řidší než stolice po třech deci Gutalaxu. Lezeme po čtyřech, což s 15ti kilovými batohy na zádech není to, co si člověk představuje, že by dělal v půl dvanácté v noci. A aby toho nebylo málo, opět se rozprší, ale tentokrát naštěstí bez bouřky.
Po hodině a půl bloudění, vracení, brodění, zvracení a povzbuzování stojíme před chatou a přemýšlíme co dál. Chvíli okukujeme okolí, že bychom zase postavili stan, ale nakonec vítězí víra v plechovou střechu Maljovice. Bereme za kliku a téměř vykřikneme štěstím, když se dveře otevřou. Proč by tady taky zamykali. KaNikwax logorimatky roztahujeme hned za dveřmi v chodbě a po kontrole zdejším ohromným chlupatým hafanem konečně v klidu usínáme.

Pošlete nám i vy své zkušenosti s vybavením ve větru a dešti do 15. dubna 2009 a vyhrajte přípravky NIKWAX na úpravu vybavení proti dešti a hmyzu. Více informací zde. 

 
Související články
Stan Jurek S+R DOME 2 KM
Nepromokavý obal na mapu
Stan MIDI 4 JUREK S+R
Stan Pinguin Vega
Pláštěnky a ponča na batoh
 
Přečteno 2189x
 
 
Hodnocení článku:
 
Komentáře
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: