Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Evropa > Španělsko

Východ slunce na Pico del Teide

Jana Martinková / 11.05.2009
Abychom si při návštěvě Kanárských ostrovů vyšlápli ještě výš než na nejvyšší horu ostrova La Palma, vydali jsme se trajektem na Tenerife. Jedná se o největší ostrov španělského souostroví, který nabízí běžné turistické komplexy, ale i nádhernou přírodu, a především nejvyšší horu Španělska i všech ostrovů v Atlantském oceánu - Pico del Teide (3718 m n.m.). Tato třetí největší sopka světa měří asi 7 000 m od úpatí na dně oceánu.
 
Autobusem z přístavu Los Cristianos lze dojet do 2000 m.n.m. Vystoupili jsem jednu stanici za dolní stanicí lanovky na Pico del Teide a vydali se vzhůru na vyhaslou sopku pěšky. Přibližně 500 m pod vrcholem je horská chata Refugio Altavista, kde je nutno se ubytovat, pokud chcete na východ slunce až na vrchol PicVýchod slucne na Pico del Teideo. Počet lidí na tento výstup je omezen. V našem termínu bylo plno, což jsem věděli už předem, ale odradit se nenechali. Správci, nevěda co s námi, nás poslali přenocovat o kousek výše do skalní rozsedliny. Stany nám nepovolili, ale s tropikem přes spacáky nám bylo dobře i bez nich. Ráno, ještě za tmy, už kolem nás putovali natěšení turisté s baterkami. Přidali jsme se, a protože na vrchol i zpět  jsem došli ještě před spuštěním lanovky (vedoucí nějakých 500 m pod vrchol),  nemohl ani správce parku zkontrolovat, že jsem nadpočetní, neboť si ještě doma čistil zuby.
Cestou vzhůru bylo cítit síru, která zde vyvěrá na mnoha horkých místech. Při čekání na východ slunce si tak člověk může nahřívat, ba přímo spálit zadnici. Vyloupnutí prvních paprsků přivítali turisté bujarým veselím a opravdu se bylo na co dívat. Ještě magičtější, než samotné slunce, byl pověstný stín Pico del Teide - dokonalý trojúhelník vrhaný na zemi a oceán pod sopkou.
Zpět, opět přes Refugio Altavista, jsme dlouze sklesali do El Portillo. Botanická zahrada a centrum pod Pico del Teide nabízí nejen malé občerstvení, kterého nám bylo zapotřebí, ale i krásné expozice, a promítání filmů o vulkánech v akci.
Na výstup, pokud se přiblížíte autobusem, stačí v podstatě jeden den – a další na cestu zpátky. K Refugiu Altavista  a horní stanici lanovky je přístup volný, ale na samotný vrchol omezený počtem turistů za den. Vstup si můžete předem zarezervovat. 
Související články
Tenerife - praktické rady a tipy
La Palma – Kanáry pro nezávislé cestovatele
 
Přečteno 2348x
 
 
 
Komentáře
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: