Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Turistika > lyže a sněžnice

Výherní Bílá stopa na Šumavě

Kateřina Sekyrková / 18.02.2004
Hra „Běžkaři, vyjeď a riskuj!“ je populární – podřizuje se jí velká část populace. Běžkař až na horách zjistí, jestli si nebral lyže zbytečně, kudy upravené a zimní turistické trasy vedou a jestli strojově upravené stopy za poslední týden nezmizely.
 
Proč se podmínky pro běžkaře neobjevují ve zprávách tak často a v takové kvalitě jako pro sjezdaře? Inu, kouzlo hry by pominulo.

Nesoutěžní typy
Hra má však i své odpůrce, kteří na ni nepřistoupili a dokonce vzdorují dobrými nápady. Vydávají zimní mapy, někdy dokonce i speciální mapy běžecké. Zimní mapy jsou obsáhlejší a seznamují lyžaře jak se sjezdovými, tak s běžkařskými podmínkami v dané oblasti. Běžecké mapy jsou určeny výhradně běžkařům a nejdůležitější informací, kterou nesou, jsou zakreslené běžkařské tratě, způsob a frekvence jejich údržby, vzdálenost mezi jednotlivými označenými úseky (kilometráž). Těchto úzce specializovaných map „do kapsy“ mnoho není a velmi náročnou hrou se stává již jen o nich vědět, natož se k nim dostat. Šumavská sbírací mánie
Na Prášilech jsme po diskusi, jestli má cenu běžky vůbec vybalovat, zašli na tamní informační centrum, kde strážil hajný. Daroval nám jednoduchou mapu formátu A4, kde byly zakresleny všechny stopy, po kterých se dá okolí Prášil projet. Za týden jsme jeli pro změnu na Srní.Doufala jsem, že zde seženu mapu podobnou, týkající se okolí Srní. V tamním hotelu jsem si o ni řekla, a dostala. Nevědomky jsem se tak zapojila do hry „Hledej a sbírej“.

Běžkařská mapa
Mapa je pro běžkaře ideální. Pokud se netouláte po sněhu mimo stopu a rádi se necháte vést již vyjetými kolejemi, oceníte zvolený malý formát A4 a nevídanou aktuálnost zaznamenaných údajů. Chybí výškopis a matoucí čáry letních turistických tras, ale je tam to nejdůležitější, co při plánování okruhů potřebujete vědět: kolik kilometrů ujedete, kde je prudké klesání/stoupání, místa s jakým názvem budete míjet a jestli máte šanci se na trati občerstvit. Pro lepší orientaci v terénu jsou zobrazené úseky tratí doplněny barevnými ikonami příslušných turistických cest.

Šumavská série
Nedlouho po „srnské události“ jsem zjistila, že celou Šumavu pokryjí čtyři takové mapy, očíslované a pojmenované dle zakreslené oblasti: č.1 západní Šumava, č. 2 - šumavské pláně, č. 3 - centrální Šumava a č. 4 - jižní Šumava – Trojmezí. Celá série nese název „Bílá stopa“. Na brněnském veletrhu Regiontour se na stánku Šumavy dozvím, že celou sadu seženu v informačním centru v Sušici. Objednávám si ji tedy po telefonu a těším se na výhru – běžkařsky aktuálně zmapovanou Šumavu. Výhra však dostala jiný rozměr.

Internetový běh pro výhru
Při pečlivém studování došlých map si všimnu odkazu na webovou stránku www.bilastopa.cz. Nejenže tam jsou všechny 4 mapy ke stáhnutí (…), ale přehledná webová prezentace celého projektu nepostrádá ani aktualizované informace o stavu jednotlivých tratí. Vyhrála jsem. Nezaskočí mě mírně dramatické situace, kdy vzhledem k vytrvalému sněžení trasy upraveny nebudou, nebo naopak stopu zkazí bahnitý podklad.

Nezbývá než doufat, že se propagace tak jednoduchého nápadu jakým je Bílá stopa zlepší a samotný projekt, na kterém se podílejí obce a příslušné kraje, se rozšíří i do ostatních hor. Pokud i vy narazíte na podobnou výhru, nenechte si ji pro sebe. Svoje komentáře můžete na této stránce přidat i vy.

 
Související články
Lyžování na Šumavě
Upravené běžkařské tratě
Nejvyšší hora Šumavy Grosser Arber na kole
Zimní mapy 2012/2013 zdarma ke stažení
Méně známé lyžařské běžkařské tratě v západních Čechách
Zimní přechod Trojmezné
Hlubokým sněhem z Jeseníku na Šerák
Běžecké mapy Jeseníků a Beskyd zdarma
Související odkazy
Bílá stopa
 
 
Přečteno 3447x
 
 
 
Komentáře
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: