Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Střední východ > Izrael

Z Jeruzaléma do oázy Ein Gedi

Petr Skalický / 11.01.2007
Z Jeruzaléma jsme vyrazili už kolem půl čtvrté ráno, abychom byli u Mrtvého moře ještě před svítáním a mohli začít zdolávat horu Jišaj. To se nám povedlo. Před svítáním jsme byli v Ein Gedi – oáze u Mrtvého moře. Na jedné straně moře, na druhé „hory“, které měří pouhých 200 m.n.m. Výškový rozdíl od Mrtvého moře byl ale 600 metrů, protože Mrtvé moře patří s 392 m pod hladinou Středozemního moře k nejníže položenému místu na Zemi.
 

Abychom si výšlap užili, obešli jsme horu mohutným hlubokým kaňonem Nachal Arugot (hebrejsky). Vše hrálo v barvách vycházejícího slunce. Než jsme dorazili k vrcholu, museli jsme jít asi 2 hodiny Negevskou pouští. Už od rána bylo pořádné vedro, dostatečné zásoby vody jsou tedy nezbytné. Z úpatí hory byl nádherný pohled na Mrtvé moře a oázu plnou datlových palem a jiné zeleně.

Koupačka v Mrtvém moři

Přímo v Ein Gedi anebo v jižnější části Mrtvého moře v En Bokek se lze v Mrtvém moři koupat. Je tam vybudován komplex hotelů a u pláží jsou sprchy. Mrtvé moře obsahuje přes 30 % solí a minerálů, takže když si do něj hupsnete, tak se vůbec nepotopíte. Jen si tak ležíte a necháte se nadnášet. Pozor ale na sebemenší oděrky. To jsem vyzkoušel doslova na vlastní kůži. Pár dní před koupáním v Mrtvém moři jsme se strejdou navštívili Izraelci vyhledávanou přírodní atrakci – jeskyně v pahorkatině pod horami cestou do Beit Guvrin, ne ale ledajaké. Vše tehdy vytvořili lidé. Několik metrů pod zemí se jen plazíte, nahoru, dolů, v určitých místech najednou stojíte v místnosti několik metrů pod zemí a pak se zase jen plazíte. Už u vchodu jsou ale jeskyně dosti úzké, takže tělnatější jedinci nemají šanci. V jeskyních je ale i několik chodeb a můžete se snadno ztratit. Bez baterky se neobejdete, naráz může být i strmý sešup a pak….Prostě plazivky. Je dobré jít s někým, kdo toto místo zná. Právě z těchto jeskyní jsem měl trochu odřené lokty, které jsem dost silně v Mrtvém moři cítil.  Pozor na oči a ústa, koncentrace soli je opravdu veliká.

U Mrtvého moře se nachází ve skalách pevnost Masada. Byly zde vybudovány obrovské nádrže na vodu, do kterých byla přiváděna dešťová voda důmyslným systémem, lázně, sklady potravin, synagoga a mnoho dalších budov. Zde se v prvním století našeho letopočtu skupina Židů-Zeolitů postavila na odpor proti 15000 Římanům a statečně jim odolávala dlouhou dobu. Římany nakonec napadlo  vybudovat obrovskou rampu, po které se dostali do pevnosti, ale tu našli prázdnou. Než aby Židé padli do římského zajetí, skoro všichni z těchto 967 mužů, žen a dětí raději spáchali hromadnou sebevraždu.  Přežily prý jen dvě ženy a pět dětí. Na Masadě je sice vedro, ale minimální vlhkost, takže vysoké teploty se snášejí dost dobře. Pěšky nás nechtěli nahoru pustit – prý kvůli bezpečnosti, aby se v tom horku při strmém stoupání  něco nestalo. Teplota přesahovala 40 °C. Lanovka nahoru včetně vstupenky stojí 45 NIS, jinak je lístek za 23 NIS. Dolů jsme už ale šli po Hadí stezce, takový zážitek jsme si přece nemohli nechat ujít.

 

 
Související články
Izrael - obecné praktické informace
Jeruzalém - jak se neztratit
Jízda k Mrtvému moři
Užitečné rady pro cestování v Izraeli
 
Přečteno 1471x
 
 
 
Komentáře
Jeruzalém a další krásná místaHonza, Reagovat
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: