Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Rady na cesty > nebezpečí

Zázračná sůl na cesty

Redakce, Judita Procházková / 9.06.2004
Ležím na posteli, místo prostěradla doktorský plášť, v jedné ruce láhev a v druhé kalíšek rehydratačního roztoku. Každých deset minut poslušně vypiji doporučenou dávku. Chutná sladkoslaně, ale rychle se mi vracejí ztracené síly.
 

V místnosti je se mnou ani ne dvacetiletá maminka s dítětem, které má v ruce kapačku, a starší paní, které právě dcera přinesla jídlo. Vítejte ve zdravotním zařízení ve městě San Juan del Sur v Nikaragui, kde jsem se na konci svého třítýdenního pobytu potkala s dehydratací.

Nejdřív si myslíte, že vám je špatně z nějaké místní kulinářské dobrůtky zakoupené na tržišti. Pak si ale uvědomíte, že už jste do sebe pár dní nedostali víc než litr vody, což je v tak teplém klimatu zatraceně málo. Ale prostě pít nejde. Motá se vám hlava, zvracíte nebo trpíte průjmy. Moctezuma na vás seslal svou pomstu a vy myslíte na svůj konec. K doktorovi mě poslala paní domácí v našem hostelu. Nešla bych, ale její dcery mi pak nenápadně naznačily, že by to mohla být dengue. Strach zvítězil.
Budovou pobíhá několik doktorů v bílých pláštích, polehávají zde pacienti všech věkových kategorií. O sterilním prostředí a odpovídajícím vybavení nemůže být ani řeč. Po zhruba čtyřech hodinách mám láhev skoro prázdnou. Naštěstí mé tělo tekutinu přijalo, ošetřující lékařka je spokojená. Dostávám recepty na Imodium a antibakteriální antibiotika. Odnáším si několik sáčků s rehydratačními solemi, které mě zachránily. S díky odcházím zpět do hostelu, nikdo ode mě nic nechce. Podle slov zdravotního personálu by peníze potřebovali hlavně na drahé léky a vybavení, které nedostávají v rámci humanitární a mezistátní pomoci. To, co pro mě udělali, je prý maličkost. Přišla jsem relativně včas, došla jsem si pro pomoc sama.

Dehydratace na cestách zkazí náladu, pozmění itinerář cesty, ale může to být i pěkný průšvih. Jsou případy, kdy člověk zkolabuje. I když se postupuje opatrně a tekutina se podává po lžičkách, postižený vše vyzvrací. Odborná péče je v takovém stádiu již nezbytná. Kromě suchého patra a propadlého obličeje postupně dochází i k nevratnému poškození některých orgánů. První pomoc v podobě rehydratační soli se pro mě stala od té doby nepostradatelným společníkem, zejména při cestách mimo civilizaci. U nás v lékárně jsem si nechala udělat na základě nikaragujského vzorku stejnou směs. Překvapilo mě, že to nebyl problém. Magistry recept znaly, pravidelně k nim chodí jeden cestovatel, aby si doplnil lékarničku. Kdyby náhodnou v některé lékárně nevěděli, jak rehydratační soli namíchat, přikládám složení toho nikaragujského:

Each sachet contains/for one liter:
Glucose anhydrous 20,0 g
Sodium chloride 3,5 g
Trisodium citrate dihydrade 2,9 g
Potassium chloride 1,5 g
Net wt.: 27,9 g

Sponzorovaný odkaz:
Smartube - pitný systém pro PET láhve 0,5 - 2,5 l. Jednoduchý na údržbu, manipulaci a skladování.

 
Související články
Očkování při cestách do Asie
 
Přečteno 5584x
 
 
Hodnocení článku:
 
Komentáře
Jde to i jednodušeji - rehydratační roztok WHOMUDr.Robert Pleskot, Reagovat
Rehydratační sůl vlastní výrobyLucie Kinkorova, Reagovat
Neni problémknihomol, Reagovat
Re: Neni problémTrepifajxl, Reagovat
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: