Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Vybavení > testovna

Žďárského bivakovací pytel Schwarzkopf

Karel Cvalin / 25.04.2008
Naše každoroční zimní putování na běžkách po českých horách se stalo tradicí a po několika probdělých nocích jsem přistoupil k doplnění výbavy. Tyto výlety podnikám ve společnosti několika bláznivých kamarádů a pouze představa, že bychom tuto akci podnikli alespoň s komfortem stanu, vyvolává dosti bouřlivou reakci.
 
Každý se k otázce, jak přečkat noc někde venku na sněhu, staví po svém. Někdo má štěstí a jeho práh vnímání chladu je někde hluboko pod bodem mrazu a nevzbudí ho ani vánice opodál kácející stromy. Někdo investoval do spacáku a je poměrně taky vysmátý. Jeden z nás se k našim zimním výpravám postavil tak, že přestal jezdit.
Já jsem usoudil, že optimální řešení ve smyslu „cena-výkon“ bude pořídit si bivakovací pytel, samozřejmě v kombinaci se spacákem, který už jsem měl. Lépe řečeno se dvěma spacáky. Mám totiž letitý péřák (z dob kdy Hannah začínal šít) a pak ultra letní spacák. Nevím, jaké zkušenosti s šitím spacáků mohli mít tehdy, každopádně mezi jednotlivými komorami s peřím jsou hluchá místa, proto izolační schopnost spacáku jako celku degraduje. Tomu se lze vyvarovat přidáním v podstatě jakékoli větru odolné vrstvy. V mém případě tedy bivakovací pytel Schwarzkopf. Pokud očekávám třeskuté mrazy, beru si již zmíněný letní spacák, do kterého se nasoukám se svým péřákem. Pokud spíme na sněhu, do žďáráku vložím i karimatku. Toto rozhodně nezvyšuje izolační schopnosti, ale činím tak proto, že sebe izoluju od sněhu, který se může dostat mezi karimatku a spacák (žďárák).

Žďárák je tedy dostatečně veliký. Musím ovšem uznat, že bych klidně využil i větší. Při dlouhých zimních večerech, kdy slunce zapadá brzy, je příjemné si číst. Listovat si uvnitř v A4 časopise je úkol téměř nadlidský. Na to asi designéři ze Swcharzkopfu zapomněli. Je však nutné mít na paměti k jakému účelu je věc vlastně primárně určená a zkrátka neočekávat hodinky s vodotryskem.
Jako nevýhodu jsem shledal skutečnost, že pokud se člověk chce do bivakovacího pytle zcela zavřít, což v zimě nebo dešti chce, vlastně mu jeho „kapuce“ leží na obličeji, pořípadně na otvoru ve spacáku. Takže musím volit mezi „udušením“ v teple a suchu nebo si nechat pršet na hlavu. Proto, pokud možno, nechávám žďárák vždy trochu otevřený. Ocenil bych jakoukoli zabudovanou vzpěru, která by udržovala alespoň minimální prostor u hlavy.
Vzhledem k tomu, že ho používám především v zimě, u otvoru se vždy vysráží voda. Tomu, podle mého názoru, nelze zabránit. Vydýchaný vzduch je totiž ochlazován vzduchem zvenčí, tudíž kondenzuje právě na kontaktní vrstvě, což je právě zevnitř v prostoru kapuce. Co se týče hlavní části pytle, nikdy jsem neměl problém s prodyšností. Tedy pokud nezmíním příhodu, kdy jsem přes noc zapadal sněhem, který prodyšnost poněkud snížil. To samé platí o dešti – v dešti to funguje dobře – to zn. zůstanu v suchu. Není to úplně 100%, ale je to uspokojivé. Logicky – pokud je pytel zvenku mokrý a neustále na něj prší, asi těžko bude odvádět vlhkost zevnitř a to i v případě, že reklama budí zcela opačný dojem.
Schwarzkopf žďárák používám zhruba 5 let. Tehdy se vyráběl z Gelanotsu. Přesné pararmetry svého žďáráku neznám a ke spokojenosti mi to neschází. Podle mého názoru lze v současnosti stejný žďárák koupit pod jméném High Point (dřívější Schwarzkopf), jen používají jiný materiál – Bloc Vent. Rozměry 230x97x58 cm, hmotnost 500 g, cena 2690 Kč. Podle ohlasů mých známých, kteří z tohoto materiálu mají bundu, bych tomu důvěřoval i pro případ bivakovacího pytle.
Žďárák využívám především v zimě, jako další tepelnou izolaci. Výborně chrání proti větru (nahrazuje stan). Dobře ochrání před ranní rosou a v dešti je to mnohem lepší než drátem do oka.

Také máte zkušenost s vybavením, kterou byste rádi předali dále?
Pošlete nám svůj příspěve a vyhrajte v
soutěži TESTOVNY  praktické ceny od  firmy ACRON - www.acron.cz.


 
Související články
Zimní bivak na pólu i za chatou
Funkční prádlo na vlastní kůži
Spací pytel Hannah Bivak
Vrstvení oblečení do extrémních mrazů
 
Přečteno 6305x
 
 
 
Komentáře
nový materiálvašek, Reagovat
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: