Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > On-line cesty > seriály > Šumava cyklovandr

Ze Šumavy na přehrady

Milan Silný / 7.09.2006
Jako ranní rozcvičku si dáváme po včerejších pohodových 107 kilometrech dvanáctikilometrový výšlap na naší poslední „tisícovku“. Stoupáme na Kleť, která má jako vrchol Blanského lesa nadmořskou výšku 1084 metrů. Na vrcholu stojí kromě vysílače taky nejstarší rozhledna v Čechách z roku 1825.
 

Tu samozřejmě navštěvujeme, i když se na ni jde po dřevěných schodech, ze kterých má Šelda docela strach. Perličkou je, že Kleť má vrchol o něco níž než nejvýše položené jezero Šumavy - Laka. Od samého rána pálí slunce. Projíždíme rodištěm Jana Žižky z Trocnova. Má tady sochu v nadživotní velikosti, základy svého rodného statku, ale v občerstvení zavřeno.

Třeboň

V Borovanech máme menší oslavu. Padla pětistovka najetých kilometrů. Po šumavských kopcích už není ani památky, cesta je rovinatá. Kolem rybníka Svět přijíždíme na náměstí do Třeboně, kde si kupujeme zmrzlinu a náhradní brzdové špalíky. Večer končíme v rekreačním středisku Jemčina na břehu řeky Nežárky. Dáváme osvěžující koupel a masáž pod jezem v řece. Ubytování máme díky Dědečkovi protekčně za 20 Kč na osobu. Večer sedíme v přístřešku za hospůdkou a venku není žádná „letní babka“, ale agresivní bouřka. Také ráno nás probouzí déšť a zamračená obloha. Padají návrhy, že bychom mohli jet kus vlakem. Ani nápad! Holky hrají kostky a my trošku pospáváme. Dědeček mění Máče další brzdové špalíky. „Máčo, ty snad brzdíš i do kopce.“

Zvíkov

Kolem půl jedenácté přestalo pršet a my vyrážíme. První naše zastávka je romantický zámek Červená Lhota. Jsme nuceni se zde trochu zdržet, protože Šelda vjel zadním kolem na zbrusu nový napínáček a píchnul. Od této chvíle je to jen boj s větrem. Takový proti nám ještě nefoukal. Šlapeme a šlapeme. Máče to moc nejede. Večer dojíždíme do Pivního Dvora Zvíkov a pochutnáváme si na zdejším kvasnicovém pivu Zlatá husa. Už za tmy si ustýláme pod stříškou u nějakého kiosku. Začínáme usínat a v ten moment přichází opilá parta asi devíti vodáků. Dva z nich jsou hodně nepříjemní. Co prý tady děláme? Že tady spí oni, že si to za stovku předplatili. My si to samozřejmě nenecháváme líbit. Výsledkem je hodně „vostrá“ přestřelka a k bitce není daleko. Být mezi námi někdo prudší povahy, tak už se to mydlí. Nakonec zde spíme všichni. V noci nás kontroluje jednou ježek a dvakrát policejní hlídka. Ráno se raději rychle balíme. „Nejsilnější“ vodák ještě leží ve spacáku a dělá, že spí. Buď se stydí, nebo z nás má strach!

Orlická přehrada

Zběžně prohlížíme hrad Zvíkov, o němž jsou písemné zprávy už z roku 1234, a míříme pro změnu k zámku Orlík ze 13. století. Tady si v místní hospůdce kupujeme třináctistupňové pivo Démon. Dědečkovi chutná trochu jako fernet. Motáme se po hodně hodně vedlejších silničkách podél břehu Orlické přehrady, objíždíme každou zátoku a k tomu všemu je to pořád nahoru a dolů. Muselo tu být nedávno „Boží dopuštění.“ Spousta popadaných stromů, ulámaných větví, lehlá tráva v příkopech a ještě teď se valící voda přes cestu. Do toho ještě Šelda najíždí na trn a musí lepit. Záplata moc nedrží, takže se lepení koná ještě jednou. V Solenici vidíme i stromy vyvrácené v kořenech a padlé na budovy. Od jednoho výčepního se dozvídáme, že kromě ohromné bouřky spadlo i něco krup.

 
Předchozí díly
1. Šumava na kole křížem krážem
2. Přes Poledník k Pramenům Vltavy
3. Přes Šumavu na skok do Rakouska
Následující díly
5. Přes Brdy zpět do Slaného
 
 
Přečteno 1083x
 
 
 
Komentáře
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: