Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Vybavení > jak vybrat

Zimní a vpínací bundy

Kateřina Sekyrková / 31.10.2001
Mrazivá rána, ledový vítr, počasí pod psa, to vše Vás donutí položit si otázku: přežiju zimu v triku? Nemá cenu se sázet, jestli přežijete nebo ne. Bavme se o tom, v čem Vám bude příjemně ne za každého, ale za určitého počasí.
 

Obecně vzato, existují tři typy bund, které vás ochrání před drkotajícími zuby, fialovělými rty nebo naopak tlustými svetry omotanými kolem pasu.
Pořídit si můžete:
- bunda zateplenou
- bundu nepropro s vpínací nebo všitou flískou
- typ velmi teplé flísky s větruodolnou úpravou
Záměrně mezi možnostmi nedávám spojku nebo, protože nejlepší by bylo mít samozřejmě bundy všechny tři... Ale kdo na to má, že?

Péřová bunda
Chystáte-li se na krutou a dlouhou zimu, potom by bylo rozumné zakoupit si pořádnou, klasickou, zateplenou zimní bundu. Plánujete-li kamenný postoj v suchém a drsném mrazu, potom je nepřekonanou, co se tepelné izolace a hmotnosti týče, bunda péřová se svrchním materiálem v podobě Pertexu (či podobného materiálu - hustě tkaného nylonu). Jste-li náročnější a pohybujete se ve vlhkém prostředí, nezbývá než si připlatit za lepší svrchní vrstvu, např. Gore-Dry Loft nebo Excel Dry, která je zárukou nepromokavosti, prodyšnosti a větruodolnosti. Taková bunda s nepropro (nepromokavou, prodyšnou) membránou je však určena skutečně do extrémních podmínek a její majitel ji v českých podmínkách využije súíše sporadicky.
Péřové bundy se dají obecně koupit i mimo outdoorové speciálky, od hypermarketů přes trh na náměstí až po lyžařské obchody. Dobrým měřítkem kvality je střih bundy, prošití, množství a kvalita náplně. Kvalita náplně je určena podílem tzv. prachového peří (nejlepší je 90/10, tzn. 90% prachového peří, 10% drobných pružných pírek, zaručující tvarovou stálost) a tzv. plnivostí (loftem, tj. schopnost zaujmout maximální objem vyhrazeného prostoru při daném množství náplně). Peří se nejčastěji používá husí, ale můžete se setkat také s kachním či kajčím.
Výhoda: hmotnost, nepřekonané termoizolační vlastnosti
Nevýhoda: náročné na úrdžbu, cena, omezené použití - choulostivost na vlhkost

Zateplené bundy syntetické
Vedle bund péřových mají stále vzrůstající podíl na trhu bundy se syntetickou náplní. Jejich termoizolační schopnosti se neustále zlepšují, nevýhodou je ironicky velký výběr, kdy je těžké vybrat to pravé. Ačkoliv to zní nereálně, tepelné vlastnosti nejsou dány jen množstvím a objemem náplně, ale také jejich typem a kvalitou. Obecně se mezi základní typy počítají dutá vlákna, mikrovlákna a jejich směsi. Za poslední desetiletí se objevilo takové množství značek vláken, že orientace v nich je záležitostí expertů a samotných výrobců. Největším výrobcem dutých vláken na evropském trhu je francouzská firma Du Pont, u mikrovláken konkurenční společnost s názvem 3M. U stále většího počtu zateplených bund se však nemáte šanci dozvědět, co vás bude hřát. A když se to dovíte, je jasné, že si za to zaplatíte, protože jde o "značkové" rouno.
Všechna syntetická vlákna se vyznačují nenáročnou úrdžbou, snadnou stlačitelností, univerzálností použití, životností závisející na konkrétním vláknu a svrchním materiálu chránícím rouno (otázka ceny a způsobu prošití bundy). U svrchního materiálu si rozmyslete účel, kterému by měla bunda sloužit a podmínky, za kterých ji budete nosit. Vybírat můžete od tenkého, příjemného materiálu, až po drsný, ale pevný materiál s ripstopovou úpravou. Pevnější materiál vyhledávejte zejména na více namáhaných místech (lokty, zadek).
Cenově jsou tyto bundy přijatelnější než péřové, a velké cenové rozdíly jsou dány použitými materiály, značkou a stářím vybraného modelu..

Vpínací bunda - vpínačka
Nepropro bunda (voduvzdorná a prodyšná) s vepnutou nebo všitou flísovou bundou je určitým kompromisem mezi teplem a variabilností. Máte tak 3 věci ve dvou kusech:
- nepropro bunda má svůj význam i bez flísové vložky - parametry prodyšnosti, vodního sloupce a možnosti lepených švů jsou u každé bundy individuální a zaslouží si vlastní článek. Nepropro bunda má dle udávaných parametrů celoroční použití.
- flísová bunda je věc dnes poměrně rozšířená mezi nejširši vrstvy obyvatel a do všech obchodů. Najít tu pravou flísovou, hřející a více než rok sloužící může být složitá záležitost a je věcí náhody, ale ne výjimky, pokud najdete mezi levnými neznačkovými flísku, zcela postačující vašim potřebám. Značkové výrobky (Polartec, Paramo,..) jsou však zárukou udávané gramáže (např. členění Polartecu na tzv. 100, 200, 300..), a tedy termoizolačních vlastností, určité míry voduodpudivosti (všechny jsou z ropy, takže o nic světoborného nejde) a vnějšího vzhledu při jisté úrovni zacházení. Značkové flísky jsou bez problémů k dostání v outdoorových speciálkách, kde byste se měli seznámit s bundami od více výrobců. Doporučuji si s sebou vzít nepropro bundu, pokud ji již vlastníte, abyste si vyzkoušeli, zda střih flísové bundy je kompatibilní se střihem nepropro bundy. Pozor si dejte zejména na šířku rukávů, délku bundy, límec a zipy.
- vepnutá flísová bunda v nepropro bundě tvoří funkční zimní bundu, fungující na principu cibulového systému. Flís plní funkci termoizolační, nepropro bunda chrání před větrem a deštěm, a s větracími kapsami umožňuje regulaci celého cibulového systému

Všitá flísová bunda tvořící s nepropro bundou neoddělitelný komplet a má oproti nákupu samostatných bund dvě výhody: cenu a vyřešení slabého místa - zipu (u vepnuté bundy je zip slabým článkem, tedy pokud není kryt dvojitou légou; jiným řešením je si bundu nevpínat). Jinak platí pro takový komplet stejné vlastnosti jako pro flísovou bundu vepnutou do nepropro.
Stejně jako u všech outdoorových věcí je třeba si dobře rozmyslet za jakým účelem si bundu kupujete. Do města nepotřebujete nepropro bundu s parametry do extrémních podmínek, dokonce ani podlepené švy.

   Poměrně málo známé a cenově náročné je sloučení vlastností větruodolných a termoiziolačních vlastností značkového flísu do jedné bundy. Výsledkem je neprofukavá membrána (Windstopper, Windbloc, Nowind aj.) začleněná do flísu s vysokou gramáží (např. Bipolar). Hřát vás tak bude velice příjemná zimní bunda, ve které si nebudete připadat jako sněhulák.

 

 

 
Související články
Vázání pro běh na lyžích
Funkční prádlo na vlastní kůži
Neprofuk do zimy
Jaké jsou ideální pláštěnky pro turistiku?
Oblečení na běžky
Bunda Pinguin Parker z materiálu Gelanots
Bunda Tilak Lost Arrow
 
Přečteno 16812x
 
 
 
Komentáře
a to si tam tu flísku OPRAVDU musíte vepnout?honza ebr, Reagovat
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: