Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Zimní příloha > zimní mapy

Zimní mapy - Jizerské hory

klára Hejnová / 11.02.2013
Jedním z významných zimních běžkařských středisek jsou bezpochyby Jizerské hory na severu Čech. Z Prahy dojedete do Liberce za hodinu jízdy autem i autobusem a do Jizerek je to, co by kamenem dohodil. Žádná nekonečná stoupání ani sebevražedné sjezdy, téměř běžkařův ráj.
 

Když pojedete autem, z Liberce jste na Bedřichově, jednom z výchozích bodů za 10minut. A pravidelně jezdí na Bedřichov, jak z Liberce tak z Jablonce nad Nisou linkové autobusy. Jako další výchozí body lze použít např. Hrabětice, Smědavu, Oldřichov v Hájích nebo Jizerku. Díky poměrně novému hraničnímu mostu přes řeku Jizeru se lze bez problémů dostat na lyžích do polských Jakuszyc, čímž se běžkařské možnosti zvětšují o dalších přibližně 100km tras.

O letní i zimní turistiku se v Jizerských horách stará společnost Jizerská o.p.s. Na jejích internetových stránkách naleznete jak mapu Jizerských hor, tak stav běžkařských tratí a aktuální podmínky počasí s webkamerami (vpravo nahoře lze změnit lokalitu kamery). Možnosti parkování jsou uvedeny zde, o víkendech a jiných atraktivních dnech jsou parkoviště plně vytížena, proto se může stát, že budete mít problém zaparkovat, jediným receptem je být trpělivý a ohleduplný. Jízdní řády autobusové linky Liberec-Bedřichov a Jablonec-Bedřichov.

V blízkosti parkoviště a stadionku v Bedřichově se lze občerstvit v bufetu či přilehých restauracích. Přímo na stadionku, jež je ideální pro trénink začátečníků i těch nejmenších, je půjčovna a servis bežeckého vybavení Skiservis Mára, provozuje také školu lyžování a úschovnu věcí. Je zde i kopec pro nadšené bobisty a sáňkaře. Na ostatních výchozích bodech je max.pouze občerstvení a parkoviště.


Raritou je zimní kiosek s občerstvením na Promenádě, 1,3km nad Smědavou směrem na Jizerku, zaplaťte kolik uznáte za vhodné, více se dočtete zde.
Další zajímavostí jsou jizerskohorské pomníčky, jsou téměř na každém kroku  a skýtají zajímavé a tajemné příběhy.

Pro oblast Jizerských hor a tratí okolo Harrachova existuje odkaz s kalkulačkou kilometrů, kde máte možnost spočítat si těžce i lehce najeté kilometry na běžkařských tratích.

Kvalitní podrobnou mapu Jizerských hor s vyznačenými turistickými, ale i lyžařskými udržovanými tratěmi najdete zde

Polská strana Gor Izerskich je také protkána zimními trasami a velmi dobře se o ně starají, rolby často upravují i během dne. Zde je k dispozici mapa (vlevo v bodě 5c se nachází most na hranicích, kudy se dostanete na Jizerku, 3km) a další informace k Jakuzsycím (pouze v polském jazyce). Nástupní místo je přímo u stadionku v Jakuzsycích, kde je parkoviště pro auta a dále od harrachovského vlakového nádraží (pouze vystoupat cca 400m od nádraží do kopce). Chata k dispozici pro občerstvení je na Orle (č.7) a o 5 km dále na Velké louce Jizerské v chatě Górzystów (č.29).

Nedaleko od samotného Liberce jsou při dobrých sněhových podmínkách upravovány trasy v oblasti mezi Kryštofovým údolím a Ještědem. O úpravě se dozvíte na stránkách obce Kryštofova údolí, a mapka ke shlédnutí je zde.

Mapy běžkařských tratí mezi Kořenovem a Pasekami nad Jizerou z pomezí Krkonoš a Jizerských hor naleznete zde

Pokud jste v lyžařské stopě nováčkem, ale i ostříleným kabrňákem, není od věci připomenout si pravidla ježdění, ať se vyhnete následným nepříjemnostem. Pravidla k přečtení zde.

Vybavení na běžky zakoupíte na www.4camping.cz v kategorii zimní sporty.

 
Související články
Na běžky v Praze a ve středních Čechách
 
Přečteno 5980x
 
 
 
Komentáře
bethannebethanne, Reagovat
magaretmagaret, Reagovat
bethannebethanne, Reagovat
sihong5sihong5, Reagovat
berita terbaru kini liputan6 Reagovat
afsellafsd, Reagovat
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: