Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Amerika > Ekvádor

Zvířecí střípky z Ekvádoru

Petr Daubner / 13.01.2008
Cestování po Ekvádoru připomíná jednou dlouhou procházku v ZOO. Místní zvířata se před lidmi rozhodně neschovávají. Naopak. Někdy máte co dělat, abyste uhlídali své věci.
 

Amazonské opice

Tena je malé městečko se zajímavým botanicko-zoologickým parkem („Parque Amazonico“). Zde jsme se poprvé setkali s opicemi. Žijí polodivoce - můžou si lézt po stromech, ale jsou i přikrmovány místním správcem a turistů se vůbec nebojí. Hned jak jsem vešel do parku, jedna z opic na mě skočila a chytla se mě kolem krku.
Ve vesnici Misahuallí se opice prohánějí přímo po návsi a žebrají od turistů pamlsky. Stačí ale chvilka nepozornosti a můžete přijít i o foťák či cokoliv jiného. Opice kradou dokonce jídlo z místních restaurací. Svá teritoria si opičáci žárlivě střeží. Běda psovi, který by se také chtěl u turistů přiživit. Opičáci ho zaženou sprškou kamení a pes musí vyklidit pole, i když je mnohem větší než opice!

Mravenci - střihači

Mravenci jsou symbolem celé Amazonie. Nesetkáte se s nimi jenom v pralese, ale i ve velkých městech, jakým je například Coca (Puerto Francisco de Orellana) – největší město evkvádorské Amazonie. Tito mravenci mají speciální kusadla, kterými v korunách stromů stříhají listy, a ty pak dlouhou mravenčí dálnicí dopravují na zem a vystýlají si jimi mraveniště. Štípnutí mravence střihače není nebezpečné, nicméně vzhledem k velikosti kusadel je o dost bolestivější než od našeho českého mravence.

Kajmani

V jezeře u vesničky Limoncocha. ("cocha" znamená v jazyce místních indiánů "jezero“) se vyskytují kajmani a piraně. Dost nás překvapilo, že místní děti se v něm koupaly. Pozdě odpoledne jsme vyrazili s místním správcem na projížďku po jezeře. Jelikož Ekvádor je na rovníku, brzy se tu stmívá. Břehy jezera všude lehce světélkovaly - v bahně byly miliony malých fosforeskujících červíků. Sem tam se mihla i svatojánská muška. Kajmani jsou plaší tvorové a byli zalezlí až v úplně odlehlém cípu jezera. Přes den je prakticky nelze zahlédnout a na lov se vydávají až večer. V tom jsme jednoho zahlédli. A za chvíli dalšího a dalšího! Čtvrtého kajmana průvodce vytáhl z vody holýma rukama. No kajmana, spíš kajmánka - měl tak metr dvacet i s dlouhatánským ocasem. Jelikož mu svítil do očí baterkou, byl úplně paralyzovaný a vypadal jako vycpaný. Průvodce mu dokonce strčil do otevřené tlamy ruku a krokodýl …. nic.

Tapíři

Baños je poměrně malé městečko na východním úpatí And, které leží přímo pod nejaktivnější ekvádorskou sopkou Tungurahuou (5016 m.n.m.). Nutno říct, že místní obyvatelé berou fakt, že můžou být kdykoliv zavaleni lávou, velice klidně a s humorem. Prodávají tu trička s obrázkem soptícího vulkánu, pod nímž leží napůl zasypané městečko s rozsáhlým hřbitovem.
V místní originální ZOO jsou k vidění pouze exempláře žijící v Ekvádoru. Můžete si tu prohlédnout různé druhy papoušků, kapibaru, jaguára, pumu a další zvířata, která běžně v přírodě nepotkáte. Nejzajímavější byl ovšem tapír (či spíš tapírka?) s mládětem. Tapír je největším zvířetem žijícím v Ekvádoru. V zoologické zahradě pobíhal úplně volně a vybíral po turistech odpadkové koše, jestli v nich nezůstalo něco dobrého.

Velryby

Z městečka Puerto Lopez se dopourčuje výlet na 40 km vzdálený ostrov Isla de la Plata. Je přezdívaný „Galapágy pro chudé“, protože zvířata žijící na tomto ostrově o rozloze 8 km2 se na pevnině nevyskytují a přitom není ostrov tak vzdálený jako skutečné Galapágy.
Při cestě lodí na tento ostrov najednou z klidného moře kus od nás vyskočila velryba! Bylo jich na tom místě několik, odhadem tak deset. Těžko se odhadne, kolik jich bylo přesně, vždy byla vidět jen některá velrybí ploutev. Občas dokonce i po "velrybím způsobu" stříkaly do vzduchu vodu a jedna krasavice vyskočila do vzduchu nad hladinu. Velryby (španělsky ballenas) se v okolí Puerto Lopez pravidelně vyskytují od července do srpna. Připlouvají sem kvůli námluvám z jihu. Zbytek roku žijí v chladných antarktických vodách, kde je mnohem víc planktonu.

Ptačí ostrov

Ostrov Isla de la Plata je součástí Národního parku Machalilla. Je zde zakázáno přespávat a kempovat, můžete se tu pohybovat pouze s průvodcem. Zem je tu poměrně vyprahlá, porostlá suchou vegetací a sem tam vysokými kaktusy. Isla de la Plata je útočištěm obrovského množství ptáků - především tereje modronohého a albatrose, kteří jsou zde úplně krotcí. Klidně sedí na vejcích na okraji cesty nebo si vykračují po pěšince přímo proti vám a vy se jim musíte vyhnout. Asi si dobře uvědomují, že jsou přísně chráněni a nic jim od turistů nehrozí. Místy to tu připomíná zoologickou zahradu. Například hned vedle cedule s latinským názvem "Albatros albatros" sedí živý albatros - jako by ho tam nainstalovali. Nebo vedle jeho hnízda nainstalovali tu ceduli? A pod anglickým nápisem "tuleň" jsme hluboko pod námi na útesech skutečně zahlédli slunícího se tuleně. Možná, že tu zvířata umí číst.
 
Související články
Kurz přežití v džungli
Ekvádorský život za mřížemi
Ďábelské představení sopky Thungurahua
 
Přečteno 1356x
 
 
 
Komentáře
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: