Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > On-line cesty > seriály > Afrikou na Čezetách

Afrika poprvé

Vojtěch Hlásný / 24.06.2007
Odjíždíme lodí z Livorna 8. srpna směr Tunisko. Druhý den odpoledne začínají všem pasažérům přicházet sms zprávy. To je lepší znamení pevniny než racci.
 

V Tunisu spíme na hlídaném parkovišti. Ráno navštěvujeme Kartágo, beru si domů kus opracovaného mramoru. Naše dvě Čezety dále pokračují po dálnici na Sousse, Sfax a Gábes. Pár desítek kilometrů před Gabesem stavíme na benzínce Agil (tváří se jako Agip). Tam se dávám do řeči s jedním Němcem. Ten nás zve na noc ke svému tuniskému příteli. Pozvání přijímáme. Dostáváme večeři, při které se dozvídáme zajímavosti o tuniských zvyklostech. Ráno po snídani navštěvujeme velbloudí farmu a pokračujeme dál. Do Libye.

Libyjské dobrodružství

Na hranicích tohoto totalitního státu na nás již čeká převaděč. Dostat se do Libye bez tamějšího zprostředkovatele je téměř nemožné. Nás to vyšlo na cca 35 000 Kč. Nejdřív narážíme na podvodníka. Tváří se jako převaděč, chce po nás peníze, ale nemá pro nás papíry. Navíc když jsme přecházeli hranice, tak měl alžírský pas, přitom převaděč by měl být Libyjec.Pak se ale objevuje pravý převaděč – Hadi. Náš nový kamarád, nám dává hned za hranicemi instrukce, rady a tipy.

Sabratha

Naše první zastávka v Libyi je padesátitisícová Sabratha, město s rozsáhlými ruinami starověkého římského města. Největším lákadlem je amfiteátr a téměř prázdné bezplatné písečné pláže se super čistým mořem. Hadi nám tu doporučil místní hostel. Když večer přijíždíme do hostelu, recepční se nám chlubí, že tu mají jednoho chlápka, co umí česky. Hm, nějakej rusák, říkám si. K údivu mému i Filipovu tu mají opravdu chlápíka jménem Sulo, který byl v osmdesátých letech tři roky na Slovensku v ZTS (Závody ťažkého strojárenstva). Pamatuje si tedy hlavně sprostá slova a vtipy, ale i po dvaceti letech je jeho česko-slovenština velice slušná. V hostelu nefunguje elektřina, majitel nezaplatil elektriku, společné prostory tedy osvětluje proud z naftové elektrocentrály, jednotlivé pokoje svíčky. Ve sprchách už dlouho nikdo nebyl, a záchody používáme jen v krajní nouzi. Ráno se vydáváme na prohlídku místních římských památek. Cestou se stavujeme v internetové kavárně a v obchodě s jídlem. Za tři dináry (1 LD=16 Kč) si kupujeme tříkilový věnec sušených fíků a dva nanuky. V areálu vykopávek si prohlížíme nádherný amfiteátr a obnažené základy domů. V bezprostřední blízkosti amfiteátru si užíváme písečnou pláž s nádherně čistou vodou.


 

 
Předchozí díly
1. Z Krymu do Afriky
Následující díly
3. Tripolis
4. Saharské ceny a teploty
5. Pouští s ledovým nákladem
6. Ubarijská jezera
Související články
S Čezetou do města Tuaregů
Související galerie
Afrikou na Čezetách
 
 
Přečteno 1128x
 
 
 
Komentáře
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: