Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > On-line cesty > seriály > Pobaltí na motorce

Průjezd Polska do Litvy

Lenka Prokopová / 31.08.2005
Z Ostravy je to na polské hranice kousek. V Polsku jedeme co nejdále do vnitrozemí, i když slabě prší a je zima. Bloudíme v Katowicích a před jedenáctou parkujeme v Czestochowe na cizí zahradě. Je už pozdě v noci, takže stavíme stan bez svolení majitelů.
 

V sobotu pokračujeme v jízdě přes celé Polsko. Za Varšavou se cesta vleče – nekvalitní asfalt, vyjeté koleje, silnice se opravuje. Často nás na hlavních tazích brzdí semafory - průjezdný je jen jeden pruh.

Litva

K večeru přijíždíme na polsko-litevskou hranici. „Á, Lenka, á, Dušan,“ prohlásí litevský celník a jsme v Litvě. Žvýkající černé krávy nás provázejí kolem silnice stejně jako v Polsku. Taky zima a únava setrvává. Jenom benzín je levnější – něco málo přes 3 lity, což je asi 26,50 Kč / l. Přespáváme za městečkem Marijampole a ráno míříme na Kaunas - upravené město, tiché, klidné, s opravenými domy s rozkvetlými balkony. Na kaunaském hradě nás sice vybavili letáčky, ale schody na věž končí zavřenými dveřmi a výhledem na opravené hradby a trávu. No, ještě že za to nic nechtěli.
Pár kilometrů od Kaunasu je klášter. Chceme nechat motorku na parkovišti, ale dává se s námi do řeči borec sedící ve vedlejším autě. Ukazuje nám fotky závodníků, představuje se jako direktor servisu Yamahy z Kaunasu a radí nám parkovat raději u hotelu. Není tu prý bezpečno. Večer se přesunujeme směrem ke Klaipedě a přespáváme ve vesnici u rozestavěného domu. Ráno stavbu obcházejí zedníci, zatímco my si v ešusu vaříme polívku. Jenom nás z povzdálí pozdraví, zvědavě si prohlížejí náš stroj a rokují, aniž by cokoli začali dělat.

Poloostrov Kurská kosa

Vyjíždíme na na poloostrov Kurská kosa. Cesta trajektem trvá pět minut, platíme 15 litů za řidiče a 3 lity za pasažéra. Ekologický poplatek za vstup do parku – dalších 7 litů. Kurská kosa je turisticky atraktivní, takže se procházíme po promenádě jako někde na jihu Španělska, míjíme příjemné restaurace a zkoušíme žuvis – uzenou rybu, kterou prodávají místní ve svých garážích. Projíždíme poloostrov až k ruské hranici, koupeme se na nudistické písčité pláži, procházíme se po písčité duně, která stejně jako celý poloostrov možná za nějakých 200 let úplně zmizí v moři. Duna je přístupná jen částečně, pak je oddělena páskou, za kterou stojí hlídač. Kdo se přiblíží, na toho hlasitě zapíská a nekompromisně ukáže směr povoleného pochodu.
Kurská kosa stojí za to, přístavní město Klaipeda je pravý opak. Nic tu není, takže co nejrychleji mizíme. Další zastávka je v letovisku Palanga. K městečku se blížíme až k večeru. Vítají nás místní obyvatelé sedící podél silnice, v ruce drží ceduli s litevským nápisem nabízejícím ubytování. Projdeme se promenádou mezi stánky, restauracemi, kolotoči a všemožnými atrakcemi až k dřevěnému molu a fičíme dál. Lidí nabízejících nocleh už rapidně ubylo, zůstaly jenom starší ženy, které si buď odevzdaně lebedí na židli nebo sedí v malých hloučcích, drbají a na kšeft kašlou.

 

 
Následující díly
2. Litevská pohostinnost a lotyšští veksláci
3. Estonsko a jednodenní Helsinki
Související články
Doprava v Pobaltí - stop, bus a železnice
 
 
Přečteno 1765x
 
 
 
Komentáře
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: